Často teď od okolí slýchávám: „A četla jsi ten článek?“ nebo „Viděla jsi to v televizi?“. V souvislosti s aktuální situací – ať už se týká C-19 či válečného konfliktu na Ukrajině – všichni okolo nehovoří o ničem jiném. Denně nasávají nejnovější informace, řeší co by kdyby a podléhají stresu, strachu a panice. Nechávají se negativně ovlivňovat médii.
V e-průvodci Klíč k lepšímu životu se v kapitole „PROČ NEMÁME TO, CO CHCEME? Aneb naše bloky a negativní vlivy“ věnuji i negativnímu vlivu médií. Určitě doma máte televizi, posloucháte rádio, čtete noviny nebo zprávy na internetu, sledujete sociální sítě. Právě média mohou negativně ovlivňovat naše myšlenky, pocity, emoce a názory. A na našich myšlenkách velmi záleží, utváří náš život! Myšlenky totiž vedou k činům a činy k výsledkům.
„Duše má barvu tvých myšlenek.“
Marcus Aurelius, římský císař a filozof
Při svém studiu žurnalistiky jsem se poprvé setkala s pojmem „agenda settings“. Jedná se o teorii nastavování agendy – témat. Tato teorie se zabývá vlivem masových médií na publikum. Média podle této teorie výběrem zpráv a témat určují, o čem publikum bude přemýšlet, o čem bude diskutovat a co bude dál šířit. Zejména u zpravodajství jde o masovou manipulaci a negativní programování mysli publika. Cílem médií je, abychom žily ve strachu, abychom nabyly dojmu, že svět je nebezpečný, špatný a my nemůžeme nic změnit.
„Strach je přirozenou reakcí člověka na neznámé vnější podněty. Pokud se bojíme,jsme v úleku, fixujeme svou pozornost na to, co tento úlek způsobilo, nebo na kanál, kterým jsme se o působiteli dozvěděli. A přesně tohoto jednoduchého faktu využívají média jako nástroje pro získání a udržení naší pozornosti.“
PhDr. Vojtěch Bednář, sociolog
(komentář Média by neměla strašit, ze dne 13. 8. 2021)
Důsledkem nadměrné konzumace médií a jejich obsahu je nejen pokles naší výkonnosti, ale také vyšší nemocnost a vyšší riziko depresí! Stres a strach totiž zvyšuje hladinu kortizolu, tzv. stresového hormonu, jehož nadprodukce způsobuje:
vysoký krevní tlak, přírůstek hmotnosti, vyšší cholesterol, řídnutí kostí, vznik srdečních nemocí, zhoršení paměti, rozvoj depresí a úzkostí, nespavost či poruchy spánku a poškozuje náš imunitní systém.
Mimochodem, zvýšená hladina kortizolu může být způsobena i dalšími příčinami, které jsou běžnou součástí našeho života a zejména současné doby. Patří mezi ně přílišná konzumace sacharidů a nezdravých tuků (nasycených mastných) nebo hormonální léčba (antikoncepce). Upozornil vás gynekolog na tento nežádoucí účinek vaší antikoncepce?
Pořiďte si mou e-knihu KROK ZA KROKEM K LEPŠÍMU ŽIVOTU: Cvičebnice sebelásky.
Další nástroj, který ovlivňuje naše podvědomí je PR (Public Relations). PR představuje soubor technik a aktivit k ovlivňování našeho mínění. Tento nástroj se využívá zejména v marketingu a reklamě. A podobně naše podvědomí a myšlenkové stereotypy ovlivňují i filmy, pohádky, seriály, hudba, náboženství…
Nechci zabíhat do detailů a šťourat se v podsvětí politiky, ale zajímá-li vás, kým jsme „masírovány“, zkuste se zamyslet nad tím, jaké TV stanice sledujete, jakou rozhlasovou frekvenci posloucháte, jaké noviny čtete, jaké zpravodajské weby navštěvujete. A kdo tato média vlastní? Jaké typy zpráv bývají v headline? Jaké pocity ve vás tyto zprávy vyvolávají? O čem vás nutí přemýšlet?
Jsme prakticky neustále někým a něčím ovlivňovány, je však pouze na nás, kam budeme směřovat svou pozornost, čas a energii. V rámci zachování vlastního zdraví a psychické pohody vám sama za sebe mohu doporučit: selektujte média, kterým věnujete svou pozornost, a pokud už se chcete o tématu něco dovědět, zajímejte se, z jakého zdroje pochází a kdo ho šíří.
Prostě a jednoduše je nesledujte, nevěnujte jim svou pozornost a cenný čas! Dále si dopřávejte pravidelný DIGITÁLNÍ DETOX. Stanovte si, do jaké míry zvládnete tento detox absolvovat. Budete-li chtít praktikovat kompletní detox, je třeba počítat s tím, že úplně odstavíte televizi, rádio, počítač i chytré hodinky, bude vypnutá wifi i mobilní data. Máte-li děti, bude se detox týkat i jich – žádný tablet ani mobil. Je proto lepší tento detox naplánovat na víkend, kdy elektronika není potřeba k práci nebo výuce. Vyzkoušíte si, jaké to je fungovat bez budíku, mapy, internetu, sociálních sítí a novinek z médií.
A určitě vás stejně jako mě překvapí, jak moc jsme závislé na mobilech, které máme běžně všudypřítomné. Rovněž si uvědomíte, kolik vám toho mobil bere – čas, pozornost a energii, kterou můžete věnovat sobě nebo svým blízkým. Pro mě osobně je tento detox hodně osvobozující. Vždy, když cítím, že jsem pohlcená a závislá na online světě, naprosto se od něj alespoň na den odpojím. Vyrazím s rodinou na hory, nesleduju trasu v mobilu, nekontroluju tempo, čas ani splněné kroky. Zajdeme si na oběd tam, kam nás kroky a chutě zavedou, doma si zahrajeme deskové hry, užijeme si sami sebe, komunikujeme a interagujeme. Zkrátka si dopřejeme čas pro sebe bez narušitelů v podobě digitální elektroniky.
Zdroj náhledové fotografie: CANVA
CHCETE BÝT U TOHO, AŽ VYJDE PŘÍŠTÍ ČLÁNEK?
Neuniknou vám tak žádné novinky o osobním rozvoji a SEBELÁSCE.
Vaše osobní údaje (e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Souhlas se zasíláním novinek je možné kdykoli zrušit stisknutím tlačítka "Odhlásit".